Ktorý rybí olej je najkvalitnejší?

Je medzi rybími olejmi a omega 3 výživovými doplnkami dostupnými na trhu nejaký rozdiel? Alebo sú všetky rovnaké? Ktorý z predajcami ponúkaných produktov si vybrať? Aby ste sa rozhodli čo najlepšie, potrebujete sa zamerať na požadované vlastnosti rybieho oleja.Pozrite si naše hodnotenie, podľa ktorého sme sa aj my rozhodli, ktorý rybí olej Vám budeme ponúkať. Kvalitný rybí olej spĺňa nasledujúce kritériá:

• rybí olej má mať vysoký obsah prirodzene sa v ňom vyskytujúcich omega 3 mastných kyselín a vitamínov D a A. 
Kvôli tomu ho predsa užívame. Lacnejší rybí olej sa získava z celých rýb. Takýto olej však neobsahuje vitamíny D a A. Vitamíny sú obsiahnuté v rybej pečeni, preto je dôležité aby ste užívali rybí olej získaný z rybej pečene a nie z celých rýb. Už toto prvé kritérium vyradí z výberu takmer všetky omega 3 kapsule ako aj niektoré na trhu ponúkané tekuté oleje.

• ryby na výrobu oleja majú byť lovené iba v čistých moriach aby sa vyhlo aj tej najmenšej kontaminácii výsledného rybieho oleja. 
Rozdiel v čistote morí je značný. Rozdiel v čistote rýb je o to väčší. Nórske aj islandské oleje vysoko prevyšujú stanovené požiadavky na čistotu (kontaminanty, mikrobiológia). Sú totiž získavané z rýb ulovených v moriach v blízkosti polárneho kruhu kde je more výnimočne čisté. Je preto dôležité pozrieť sa na obal a zistiť nielen predajcu alebo konečného spracovateľa, ale aj prvotného výrobcu. Výrobky, pri ktorých neviete zistiť odkiaľ ryby pochádzajú, nemusia zodpovedať Vašim očakávaniam.

• ulovené ryby musia byť spracované za čerstva a šetrným spôsobom aby vo výslednom oleji nedošlo k znehodnoteniu v ňom obsiahnutých živín.
Rybí olej Möller's sa asi ako jediný môže pochváliť kompletným procesom spracovania za menej ako 24 hodín.

• rybí olej by mal byť čo najčistejší s čo najmenším množstvom prísad.
Ako každá čerstvá prírodná potravina aj každý čerstvý čistý rybí olej sa rýchlo kazí - oxiduje. Aby sa oxidácia spomalila je potrebné pridať do rybieho oleja antioxidant. Najšetrnejším známym antoxidantom je vitamín E teda tokoferol. Je to jediný antioxidant, ktorý je schválený ako prídavok do potravín určených už pre dojčatá. Ak je olej ochutený, príchuť byť mala byť prírodná látka. Treba sa vyhnúť rôznym umelým konzervantom alebo umelým farbivám a príchutiam. Nepotrebujete tiež rôzne zbytočné prísady ako napríklad rybí olej s pridaním rôznych rastlinných olejov (omega 6 alebo omega 9). Tých máme v strave dostatok. Rybí olej Möller's je čistý, obsahuje len vitamín E, ktorý slúži ako antioxidant. V prípade ochuteného oleja obsahuje prírodnú príchuť (citrónový alebo ovocný extrakt).

• kvalitný olej má byť zabalený v kvalitnom obale, ktorý zachová jeho kvalitu a predĺži trvanlivosť.
Ideálne je ak je olej balený priamo výrobcom hneď po spracovaní. Odporúčame preto uprednostniť rybí olej balený priamo výrobcom do sklenenej flaše. Oleje dovážané v sudoch a rozlievané predajcom až v krajine predaja do plastových alebo iných fliaš sú síce lacnejšie ale môže to byť na úkor  ich kvality.

• rybí olej má byť starostlivo uskladnený, najlepšie na tmavom mieste. Po otvorení má byť uskladnený v chlade.

• uprednostňujme výrobky, ktorý šetria naše životné prostredie.
Nič tak neprospeje ľudskému zdraviu ako čisté životné prostredie. Produkty Mollers, ktoré predávame, používajú zdravé a ekologické obaly s minimálnym požitím plastov, či už sa jedná o samotnú sklenenú fľašu alebo celé palety výrobkov. V našom eshope uprednostňujeme elektronické dokumenty namiesto tlače papierových faktúr. Tovar u nás zakúpený je balený ekolgicky do recyklovaných materiálov (podiel 99,9%), ktoré nezaťažujú životné prostredie.

Rybí tuk © 2018